Gruzja 13-20.08.2019

PROGRAM:

DZIEŃ 1: ODLOT DO TBILISI

DZIEŃ 2: PRZYLOT DO TBILISI.                                                                            
Przylot do Tbilisi. Transfer do hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie: cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, usytuowany jest pomnik założyciela miasta – króla Wachtanga Gorgasali. Przejazd kolejką linową na wzgórze miasta. Zwiedzimy: Twierdzę Narikala, a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Spacer do Abanotubani, tradycyjne łaźnie siarkowe. Zobaczymy cerkwi Sioni i Anczischati (VI – VII w.). Przejazd przez centrum miasta – Plac Wolności ze złotym pomnikiem św. Jerzego – patrona Gruzji i aleji S. Rustawelego. Na ulicy Rustaweli toczy się główny nurt życia miasta, to przy niej znajduje się wiele ważnych dla miasta budynków i urzędów. Kolacja w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców ludowych i śpiewów . Nocleg.

DZIEŃ 3: TBILISI-MCCHETA-KAZBEGI-GUDAURI
Po śniadaniu przejazd  Gruzińską Drogą Wojenną.  Po drodze odwiedzamy perłę architektury - dawną stolicę Iberii Kaukaskiej I centrum religijne Gruzji liczącego 3000 lat - Mcchetę.  Miasteczko leży na głównym szlaku komunikacyjnym, 20 km od Tbilisi…to dla Gruzinów miejsce wyjątkowe - miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO . Tutaj w 326 roku Gruzja przyjęła chrzest. Tu mieszkali pierwsi królowie gruzińscy, tu też są groby ostatnich; rezydowali tu też w przeciągu długich wieków patryarchowie kościoła gruzińskiego. Na miejscu zobaczymy wpisane na listę UNESCO cerkiew Jvari (VI-VII w). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji - Mtkwari i Aragwi. Następnie odwiedzimy katedrę Sweti Cchoveli (XI w.), "gruziński Wawel" z grobami królów z dynastii Bagrationi. Przekroczenie Przełęczy Krzyżowej – 2395 m n.p.m. Przyjazd do Stepancminda (Kazbegi) – miasteczko  jest najpopularniejszym celem wypraw na Gruzińskiej Drodze Wojennej i stanowi dobrą bazę wypadową do wycieczek w masyw góry Kazbek. Najważniejszą atrakcją północnej części regionu jest kościół Cminda Sameba w pobliżu wioski Gergeti u stóp Góry Kazbek (5047m n.p.m.) – XIV-wieczny kościół Świętej Trójcy, położony na wysokości 2170 m n.p.m., stał się symbolem Gruzji. Wjazd jeep-ami do cerkwi. Przejazd do Gudauri na nocleg. Kolacja w hotelu.

DZIEŃ 4: GUDAURI-ANANURI-UPLISCICHE-KUTAISI
Śniadanie. Przejazd do Kutaisi. Po drodze  zwiedzanie Twierdzy Ananuri z XVII w. I  skalnego miasta Upliscciche w okolicach Gori - jedną z pierwszych osad ludzkich na Kaukazie z I tys. p.n.e. Dawne świetne miasto wykute w skałach.  Kiedyś tętniło tu życie i biło domuserce Gruzji. Spacerując po skalnym mieście można sobie wyobrazić jego dawną świetność.
Zwłaszcza stając w jego najwyższym punkcie i przyglądając się roztaczającemu się wokół nas widokowi. Tak, wybór tego miejsca na pewno nie był przypadkowy. Góry, rzeka, przestrzeń, naturalne jaskinie i skała nadająca się do kucia. Miejsce strategiczne. Przyjazd do Kutaisi. Kolacja w hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 5: KUTAISI-BATUMI
Śniadanie w hotelu. Przejazd do Batumi - krótki spacer po miescie i panoramiczne zwiedzanie największych symboli miasta - nadmorski bulwar, rzeźba Ali i Nino, wieża chachy, Latarnia morska, Wieża Alfabetu,  Plac Agronautów z posągiem Medei, Zegar astronomiczny. Czas wolny. Zakwaterowanie. Kolacja w restauracji. Nocleg.

DZIEŃ 6: BATUMI- BORDŻOMI-RABAT -ACHALCICHE
Po śniadaniu  wykwaterowanie z hotelu. Przejazd przez malownicze tereny górskie Meschetii do Achalciche. Po drodze przystanek w zagłębiu ceramiki Szrosza. Przejazd do słynnego gruzińskiego uzdrowiska Bordżomi, gdzie skosztujemy wody mineralnej ze źródła w Parku Wód Mineralnych. Poczujemy się trochę jak kuracjusze w otoczeniu wysokogórskich krajobrazów. Borjomi zyskało sławę jako miejscowość uzdrowiskowa i wypoczynkowa już w XIX w. gdy Wielki Książe Michał Mikołajewicz Romanow, brat cara Aleksandra II, postanowił zbudować tu swoją letnią rezydencję. Dziś uzdrowisko przeżywa swój renesans przyciągając rzesze kuracjuszy i turystów. Przyjazd do Achalciche. Zwiedzanie twierdzy Rabat. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 7: ACHALCICHE-CHERTWISI-WARDZIA-TBILISI
Po śniadaniu  przejazd do skalnego miasta Wardzii. Po drodze zatrzymamy się przy twierdzy Chertwisi.  Piękne, górskie krajobrazy. Kręta droga wzdłuż rzeki Mtkwari. Bardzo malowniczo. To pasmo Małego Kaukazu. Blisko granicy z Armenią i z Turcją. Południowa część Gruzji. Wardzia czasy świetności przeżywała na przełomie XII i XIII wieku. Był to okres rządów królowej Tamar. W Wardzi zachowały się piękne freski wewnątrz wykutego w skale kościoła Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Dziś możemy zobaczyć co najwyżej 30 proc. Wardzi. Reszta runęła w wyniku trzęsienia ziemi. Mamy więc skalne miasto odkryte, rozłamane. Jakby ktoś odkroił dwie trzecie i rzucił w przepaść. W średniowieczu niełatwo było tu trafić. Pomieszczenia, korytarze i schody ukryte były za skałami. Do warownego miasta prowadziły tajemne przejścia. Przejazd do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Zakwaterowanie. Nocleg.

DZIEŃ 8: TBILISI. Transfer na lotnisko.
Śniadanie w formie suchego prowiantu. Transfer na lotnisko. Odlot do kraju.

               

ŚWIADCZENIA W CENIE WYJAZDU:
przelot Warszawa Tbilisi Warszawa( LOT);
transfery i transport zgodnie z programem;
noclegi w hotelach 3*;
wyżywienie wg. Programu,  w tym  1 z winem w tradycyjnej restauracji z pokazem tańców gruzińskichi programem folklorystycznym, 1 butelka wody dziennie/ os.;
bilety wstępu – dojazd kolejką linową do twierdzy Narikala, Uplisciche, Wardzia, Rabat, Bordżomi, samochody terenowe 4 x 4 w Stepancminda ( Kazbegi );
opieka polskojęzycznego przewodnika na terenie Gruzji  ubezpieczenie NNW + KL.;
zestaw słuchawkowy guide


                       
Dodatkowo płatny
Składka na TFG ( Turystyczny Fundusz Gwarancyjny)13 zł / os.
Dopłata do pokoju    SGL 750 zł

Szczegóły

  • Termin: 13-20.08.2019
  • Kierunek: Gruzja
  • Cena: 3750 zł
  • Liczba noclegów: 6
  • Środki podróży: samolot
Chcesz zarezerwować
lub dowiedzieć się więcej?
Napisz lub zadzwoń:
+48 71-352-23-19
+48 601-788-190
info@alfa-tur.pl

Nasze oferty i informacje wprost na skrzynkę pocztową. Wystarczy dodać adres e-mail!

Nasz adres

ALFA-TUR®
Biuro Turystyczno – Pielgrzymkowe

ul. Horbaczewskiego 29 b
54-130 Wrocław
+48 71-352-23-19
+48 601-788-190
info@alfa-tur.pl

Drodzy Klienci! Dziękujemy!